Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Tegoroczne Narodowe Czytanie zostało zrealizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie zorganizowała czytanie lektury Balladyny według własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Lektorami byli m.in. burmistrz miasta Ryszard Spyra, wiceprzewodniczący rady miasta Tomasz Turek, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Stowarzyszenia ERiI „Nestor” panie Alicja Gadziomska i Janina Gajek, przedstawiciel Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej Zdzisław Kluźniak, mieszkanka Poręby Ewa Olszańska – Rok, dyrektor MOK i MBP Karolina Ostrowska oraz bibliotekarka Lucyna Dziechciarz.

Teatr „Na Przekór”, działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie, przygotował spektakl w reżyserii Doroty Zieleniec. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów lektury poprzez znakomite wykonania i piękne stroje. Wszystkim osobom, które zaangażowały się w tegoroczną akcję wspólnego czytania składamy słowa podziękowania. Z pewnością wspólna lektura klasyki polskiej literatury przyniesie Państwu wiele czytelniczej satysfakcji.

Spektakl oraz fragmenty lektury prezentujemy na fanpage’u MOK i MBP oraz na stronie internetowej ośrodka kultury i biblioteki.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl