MBP Filia Niwki

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie-Niwkach mieści się obecnie na pierwszym piętrze w budynku byłej Szkoły Podstawowej. Filia prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury, a do jej podstawowych zadań należy między innymi gromadzenie, opracowanie i udostępnianie księgozbioru oraz obsługa użytkowników.

Księgozbiór biblioteki w Niwkach liczy obecnie 3876 woluminów. Jest on zróżnicowany i dostosowany do potrzeb czytelniczych. Oferuje literaturę piękną polską i obcą dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci, literaturę popularno-naukową, lektury szkolne. Biblioteka prenumeruje kilka tytułów czasopism cieszących się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Placówka w miarę możliwości finansowych uzupełnia księgozbiór o nowości książkowe, w dużej mierze dyktowane gustami czytelników.

Filia Niwki zajmuje lokal o powierzchni 50m2. Wiosną 2018 roku w placówce został przeprowadzony gruntowny remont. Wtedy też placówka została wzbogacona o nowy sprzęt multimedialny: tablicę interaktywną, projektor, konsolę Xbox 0ne S z sensorem Kinect oraz pięć wysokiej klasy stanowisk komputerowych. Do dyspozycji młodych użytkowników mamy ponadto gry planszowe (które cieszą się bardzo dużym powodzeniem), puzzle, karty edukacujne oraz kolorowanki dla najmłodszych.

Animacja w bibliotece to „wszystkie rodzaje zajęć kulturalnych, które mają w konsekwencji doprowadzić dziecko do książki i czytelnictwa” (J. Papuzińska). Dlatego filia w Niwkach zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem dla dzieci zajęć w trakcie ferii i wakacji. W tym czasie oferta biblioteki jest w sposób szczególny uatrakcyjniona poprzez warsztaty artystyczne, wykorzystujące różne techniki plastyczne, konkursy literacko-plastyczne, warsztaty kulinarne oraz zajęcia na świeżym powietrzu. Na stałe do naszego kalendarza imprez wakacyjnych wpisała się ,,Noc w bibliotece” która cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem wśród dzieci. Ponadto organizowane są ciekawe konkursy związane z tradycjami świątecznymi.

Dokładamy wszelkich starań, żeby biblioteka była miejscem magicznym, pełnym książek, gier, zabawek – miejscem przyjaznym, wesołym, otwartym na potrzeby naszych najmłodszych użytkowników, miejscem dającym możliwość rozwoju własnych zainteresowań a także miejscem rozrywki.

Wioletta Mazur

email: wmazur@mbpporeba.pl