MBP dla dzieci

Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie mieści się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury .
Na I piętrze znajduje się biblioteka dla dzieci wraz z czytelnią i czytelnią internetową.
Księgozbiór biblioteki podzielony jest na trzy poziomy, według wieku czytelników, wyodrębnione są też lektury dla klas szkoły podstawowej.
W części czytelni dostępny jest księgozbiór popularnonaukowy oraz prasa.
Czytelnia internetowa to dwa stanowiska z dostępem do internetu dla użytkowników. Czytelnia oferuje odpłatnie usługi ksero.
W pomieszczeniu wydzielony jest „Kącik malucha” z książkami dla najmłodszych czytelników, wyposażony w stoliczek i krzesełka oraz zabawki i przybory do rysowania.

Biblioteka podejmuje liczne formy promocji czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań czytelniczych. Są to między innymi: czytanie bajek w przedszkolu, pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich szkół podstawowych, konkursy dla dzieci w ramach ferii zimowych i wakacji.
Biblioteka uczestniczy w ogólnopolskich akcjach takich jak: Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek, Noc w Bibliotece. Narodowe czytanie jest organizowane we współpracy z teatrem „Na przekór”, który działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie.
Artyści wystawiają sztukę, specjalnie przygotowaną dla czytanej lektury, w scenariuszu Doroty Zieleniec, prowadzącej teatr.
Do wspólnego czytania włączają sie władze miasta, instytucje, szkoły oraz mieszkańcy.
Tydzień Bibliotek obfituje w spotkania, konkursy dla czytelników, promujące czytanie, w szczególności dla młodszych użytkowników.
Noc Bibliotek również jest akcją skierowaną do dzieci. Wieczorne atrakcje co roku znajdują dużą grupę chętnych. Biblioteka organizuje również Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów ze szkół naszego miasta.
Od 2017 roku zapoczątkowała cykl wieczorów poetycko – muzycznych, w edycji jesiennej i wiosennej, promujący twórczość poetycką i muzyczną mieszkańców Poręby.

Relacje ze swojej działalności biblioteka publikuje na stronie
www.mbpporeba.pl oraz portalu społecznościowym Facebook.

Lucyna Dziechciarz

e-mail : ldziechciarz@mbpporeba.pl